Likwidacja barier przez montaż wind schodowych w budynkach

W celu zapewnienia większego komfortu życia osób niepełnosprawnych stosuje się wiele różnych rozwiązań. Między innymi można wyróżnić rodzaje urządzeń dla osób niepełnosprawnych.

  • winda w formie krzesełka do zastosowania w domu prywatnym
  • windy kabinowe
  • platformy naschodowe
  • podjazdy

winda schodowa na wózki

Fot: Katalog Pineterest

Gdzie stosuje się poszczególne rozwiązania?

Każde z tych rozwiązań jest dobre i każde spełnia swoje wstępne założenia, jednak nie każde można wszędzie wykorzystać. W przypadku dużych powierzchni wykorzystuje się rozwiązania najtańsze, czyli najczęściej zwykłe podjazdy z małymi spadkami. Jeżeli jest miejsce na to, aby taki podjazd się znalazł to dużo taniej on wychodzi w formie wylania podjazdu z betonu niż montaż windy. Jednocześnie gdy jest bardzo mało miejsca, a występują w budynku schody można zamontować specjalną platformę. Trzeba jednak pamiętać, że platforma powinna być na tyle duża, żeby pomieściła na sobie zarówno osobę niepełnosprawną jak i opiekuna.

Windy schodowe – likwidacja barier architektonicznych dzięki technice

Istnieje jeszcze jedno, bardzo dobre jak i bardzo często wykorzystywane rozwiązanie, czyli montaż windy w formie krzesełka. Jest to specjalne krzesło zamontowane do ściany przy schodach lub też do barierki (zobacz przykład na stronie http://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe). Osoba niepełnosprawna może na nim usiąść i przy pomocy jednego guzika wjechać na górę. Jest to rozwiązanie najlepiej sprawdzające się w przypadku gdy osoba niepełnosprawna porusza się o kulach lub też przy balkoniku. W przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim jest potrzebna druga osoba, która wniesie pusty wózek na górę. Każda z form ułatwiająca wejście osobie niepełnosprawnej na górę jest dobra i każda jest bardzo potrzebna.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.