Zajęcia terapeutyczne w szkołach specjalnych

Programy nauczania w szkołach, szczególnie w tych prywatnych są dostosowywane do potrzeb dzieci. Zadaniem pedagoga, wychowawcy jest dostosowanie sposobów i metod nauczania do tego jakie umiejętności i poziom rozwoju reprezentuje dany uczeń. Szczególną uwagę zwraca się na te aspekty właśnie w szkole specjalnej, gdzie system edukacji funkcjonuje nieco inaczej niż w przypadku szkół tradycyjnych.

W szkołach gdzie uczą się dzieci zdrowe prowadzone są jedynie zajęcia kompensacyjne, czyli takie, które organizuje się dla uczniów z zaburzeniami rozwojowymi bądź trudnościami w uczeniu się.

Zajęcia terapeutyczne dla kogo?

Zajęcia terapeutyczne organizowane są głównie w prywatnych szkołach specjalnych. Są one dedykowane dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz wykazujących niepełnosprawność sprzężoną. Tego typu zajęcia prowadzone są przez zespół specjalistów: logopedę, pedagoga, psychologa. We wspólnej działalności są oni w stanie zaproponować specjalistyczne zajęcia terapeutyczne.

Kiedy prowadzone są takie zajęcia?

Jak już zostało wyjaśnione zajęcia te dedykowane są głównie dzieciom niepełnosprawnej. Oceny jakie powinny być wdrożone zajęcia i terapia dokonuje zwykle pedagog przy współpracy z psychologiem. Diagnoza ta zaczyna się zwykle konsultacją psychologiczną często także logopedyczną, wiele zależy tutaj od potrzeb danej diagnozy.

Rodzaje zajęć w szkołach specjalnych

Tak jak wiele funkcjonuje prywatnych szkół specjalnych, tak wiele istnieje metod nauczania i prowadzonych zajęć terapeutycznych, Katowice czy Tychy to miasta w których działa wiele tego typu szkół. Otwarte Okno to jedna z bardziej znanych szkół prywatnych specjalnych. Tutaj prowadzone są różnego rodzaju terapie i treningi dla dzieci niepełnosprawnych. Trening EEG Biofeedback, terapia Si, metoda Warnkego to tylko niektóre z prowadzonych metod nauczania. Warto również podkreślić, że w szkole tej prowadzone są także projekty przedszkolne dedykowane dla najmłodszych, szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych. Szczegóły dotyczące zajęć terapeutycznych i projekty przedszkolne można sprawdzić na stronie www.otwarteokno.edu.pl

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.