Placówki wsparcia niepełnosprawnych

Edukacja specjalna odnosi się do szeregu usług edukacyjnych i społecznych świadczonych przez szkolny system publiczny i inne instytucje edukacyjne osobom niepełnosprawnym. Kształcenie specjalne ma na celu zapewnienie uczniom niepełnosprawnym dostępu do środowiska umożliwiającego im skuteczne nauczanie dostosowane do wieku ucznia rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności.

Edukacja specjalna prowadzona jest w przedszkolach, szkołach podstawowych zawodowych i średnich. W większości są to instytucje prywatne, które posiadają w pełni wykwalifikowanych wychowawców i pedagogów.

Placówki integracyjne

Rodzice uczniów niepełnosprawnych niezwykle cenią sobie możliwość zapisu dziecka do przedszkoli i szkół integracyjnych. Po pierwsze jest ich zdecydowanie więcej niż placówek specjalnych przez co dzieci niepełnosprawne mają szansę na zdobycie nowych umiejętności, ponadto otrzymują opiekę. Co więcej w placówkach integracyjnych mogą się edukować zarówno dzieci zdrowe, jak i te o różnym stopniu niepełnosprawności. Przez większość specjalistów, pedagogów placówki integracyjne określane są jako te, które posiadają “lepszy” model nauczania bowiem osoby niepełnosprawne z racji swojej choroby są wystarczająco wykluczeni ze społeczeństwa – przez co możliwość podjęcia nauki w “powszechnej” szkole, wśród zdrowych rówieśników, okazuje się być niezwykle istotna. Można powiedzieć że samo dziecko niepełnosprawne czuje się o wiele lepiej ze świadomością, że może uczestniczyć w życiu zdrowych kolegów uczyć się i współdziałać na równi z nimi.

Szkoła przysposabiająca do pracy

Przedszkole, szkoła średnia na tym kształcenie osób z orzeczeniem się nie kończy. szczególnie jeśli osoba ta nosi się z zamiarem podjęcia pracy. W związku z czym musi się do wykonywanej pracy przyuczyć nabyć nowe kwalifikacje, szkoła przysposabiająca do pracy daje w tym przypadku wiele możliwości. Osoba niepełnosprawna może nauczyć się dzięki takiej szkole bardzo wiele, przede wszystkim samodyscypliny, poczucia obowiązku, radzić sobie z czynnościami życia codziennego.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.