Windy schodowe jako rozwiązanie bezpośrednie

Budynek który wymaga przystosowania do osób niepełnosprawnych będzie wymagać sporych inwestycji. Szczególnie ważne jest, aby odpowiednio dobrane windy schodowe były bezpieczne i funkcjonalne, jednocześnie nie nadszarpując budżet jakim dysponuje administrator budynku.

O czym pamiętać projektując windy schodowe?

Przede wszystkim dobry, wykształcony nie powinien zapomnieć o prawidłowych pomiarach dokonanych w obiekcie gdzie zainstalowana zostanie winda. Przymocowanie konstrukcji nośnej do ściany wymagać będzie pewnych prac budowlanych. Stare budynki składają się zazwyczaj ze ścian o bardzo dużej grubości, wykonane są z cegły czerwonej. Ich grubość zapewni instalatorom pewność mocowania urządzenia.

Pewne elementy podczas projektowania windy schodowej w przestrzeni obiektu mogą jednak umknąć projektantom. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na drzwi, klamki i przejścia występujące w bezpośredniej okolicy miejsca, które zajmie winda schodowa. Przyglądając się planom typowego budynku z początku XX wieku można dojść do szybkiej konkluzji jakoby drzwi w obiekcie były zawsze w miejscach bardzo zbliżonych do klatki schodowej. Uniemożliwi to osobie poruszającej się na źle zaprojektowanej windzie zejście z niej i wjechanie na wózku inwalidzkim do pomieszczenia za drzwiami.

Z uwagi na koszta jakie niosą ze sobą bardziej skomplikowane konstrukcje niż platformy czy dźwigi schodowe stosowanie windy schodowej zwykle jest ostatecznością którą stosujemy, kiedy platforma przyschodowa nie zmieści się w korytarzu obiektu. Podstawowe, minimalne wymiary jakie musi spełniać obiekt dla typowej instalacji to:

  • Min. 150 cm szerokości korytarza z którego osoba niepełnosprawna będzie manewrować wjazd na platformę
  • Min. 110 cm szerokości schodów nad którymi poruszać będzie się platforma schodowa.

Poniżej zdjęcie poglądowe z seriwsu Integracja

windy schodowe

Prześwity minimalne dla instalacji windy schodowej

Więcej informacji na temat windy schodowe:http://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.