Koszta schodołazów w budynkach

Zastanawialiscie się kiedyś w jaki sposób funkcjonuje schodołaz? To ciekawe urządzenie często spotykamy w budynkach publicznych, ale również w prywatnych domach. Urzędzenie jest platformą przyschodową, która pomaga przetransportować osoby na wózkach inwalidzkich na wyższe kondygnacje.

windaDzięki platformie przyschodowej zwanej też schodołazem możliwe jest dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych bez zbędnej przebudowy, która pociągłaby za sobą duże koszta. W jednym z naszych wpisów podaliśmy informacje o tym ile kosztuje winda w budynku. Pamiętajmy, że jej koszta zależne są od ilości kondygnacji jakie winda dla niepełnosprawnych ma obsługiwać. Koszty takiej instalacji dla niskich budynków do kilku pięter przekraczają 140 tys. złotych. Są to dość znaczące koszty. W przypadku niskich budynków o 2-3 kondygnacjach wydawanie takich pieniędzy jest zdecydowanie trudne. Nie zmienia to faktu, że nawet niskie obiekty muszą być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co prawda winda może być używana nie tylko przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale również inne osoby, którym ułatwi ona pokonanie pięter. Wśród tych osób, które skorzystają z zainstalowania windy będą między innymi osoby poruszające się o kulach oraz matki i ojcowie z wózkiem i małym dzieckiem. Pamiętajmy, że pokonanie kilku pięter bywa dla nich bardzo trudne i uciążliwe. Nie znajdują się oni jednak w takiej samej sytuacji jak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pokonanie schodów, wysokich progów jest dla nich niemożliwe. Z myślą o nich projektowane są i montowane platformy przyschodowe, które służą do przeniesienia ich na kolejne kondygnacje.

Wybór schodołazów dla niepełnosprawnych

Wspomniane schodołazy projektuje się dla każdego pomieszczenia osobno. Na stronie Lift Plus zajmującej się wdrażaniem schodołazów i tego typu rozwiązań można przeczytać o typach platform przyschodowych od urządzeń wysokiego startu, które dobrze sprawdzają się w ciasnych pomieszczeniach i przejściach gdzie musimy wykorzystać dostępne miejsce do maksimum, przez urządzenia niskiego startu. Również sposób prowadzenia – czyli pokonana trasa ma wpływ na instalację i jej cenę końcową – inaczej wygląda kosztorys dla platformy schodowej o torze prostym, a inaczej gdy schodołaz dla niepełnosprawnych ma pokonać półpiętra, zmienić kierunek jazdy podczas poruszania się na piętro.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.