Gdzie są potrzebne udogodnienia dla niepełnosprawnych?

Los osób niepełnosprawnych nie jest łatwy – jeszcze kilkanaście lat temu większość życia spędzały w domu, ponieważ przestrzeń publiczna zupełnie nie uwzględniała ich ograniczeń ruchowych. Dziś, mimo sporej zmiany i wdrażaniu udogodnień w coraz większej ilości miejsc, wciąż jeszcze brakuje ich w wielu miejscach. Windy dla niepełnosprawnych czy platformy schodowe – to najbardziej potrzebne urządzenia, ponieważ dzięki nim schody przestają być przeszkodą.windy dla niepełnosprawnych

Dostosowanie przestrzeni publicznej

W przestrzeni publicznej jest wiele miejsc, które powinny być przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby absolutnie każde miejsce było w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jednak na taki stan rzeczy będziemy musieli czekać jeszcze długo i na ten moment wydaje się to być wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Niemniej jednak są miejsca, co do których nie ma wątpliwości, że powinny zostać jak najszybciej wyposażone w windy dla niepełnosprawnych, jeśli jeszcze nie zostało to zrobione. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, placówki pocztowe, instytucje kultury i oświaty czy biblioteki. Równie ważne jest to, by osoby niepełnosprawne nie miały problemów z korzystaniem z takich miejsc jak dworce autobusowe czy kolejowe. O osobach niepełnosprawnych powinny także pomyśleć sklepy. Pod tym względem zwykle najlepiej wypadają galerie handlowe i hipermarkety, czyli miejsca, które z zasady mają sporą powierzchnię, nie wiodą do nich schody, a wnętrza są wyposażone w windy.

Udogodnienia równie ważne w domu

Nie da się ukryć, że jeszcze jedną bardzo ważną lokalizacją, w której osoba niepełnosprawna powinna czuć się komfortowo i być w pełni samodzielna jest jej własny dom i co do tego nie ma żadnych możliwości. Dostosowanie domu nie zawsze jest proste. W małych mieszkaniach w blokach często trudność sprawia poszerzenie framug, by mógł zmieścić się w nich wózek inwalidzki oraz dostosowanie niewielkich łazienek tak, by możliwe było jak najbardziej samodzielne z nich korzystanie. Z kolei w domach mieszkalnych zwykle problem jest z połączeniem pięter – windy dla niepełnosprawnych w większości domów nie są możliwe do zastosowania z uwagi na konstrukcję budynku i brak miejsca. Dość dobrym rozwiązaniem do domu są krzesełka schodowe, jednak wówczas na każdym piętrze powinniśmy mieć przygotowany wózek inwalidzki.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.