Windy które ułatwiają życie

podjazd dla niepelnosprawnychWindy dla niepełnosprawnych to naprawdę przydatne, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędne urządzenia dla nie niepełnosprawnych. Pamiętając, że nie należy nigdy dopuścić aby osoba niepełnosprawna miała poczuć się we własnym domu jak więzień. Jeżeli dostęp do niego jest odgradzany przez schody, a żadne urządzenie likwidujące te barierę architektoniczną nie jest zamontowane – takie urządzenie jak schodołaz czy winda schodowa dla niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne często muszą liczyć się z brakiem zrozumienia, oraz pewnego rodzaju znieczulicą społeczną. Aby dokonać odpowiednich formalności często zdane są same na siebie, podczas gdy nie są często w stanie samodzielnie wyjść z własnego domu, będąc z wszystkich stron otoczonymi barierami takimi jak schody i wysokie progi - bardzo trudnymi barierami architektonicznymi.

Winda czy schodołaz

nowoczesna winda schodowaW zależności od tego jaki jest rozkład pomieszczenia w którym znajdują się bariery – najczęściej klatka schodowa, tak odpowiednio dobrać można rozwiązania. Stosowanie schodołazów jest z jednej strony wygodne z uwagi na łatwość poruszania się oraz brak ograniczeń tego urządzenia – odpowiednio naładowane umożliwia zabranie go i wniesienie osoby na wózku inwalidzkim w dowolnym budynku, którego kąt schodów pozwala na użycie tego urządzenia.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – rozwiązanie stacjonarne

Kolejnym popularnym rozwiązaniem stosowanym na klatkach schodowych są windy montowane w prześwicie schodów. Ich konstrukcja często dzielona jest na 2 typy – platformy schodowe prowadzone po linii poręczy lub ściany klatki schodowej. Drugim typem jest winda pionowa poruszająca się w przestrzeni wewnątrz klatki schodowej. Jeżeli takowe miejsce istnieje, oraz podstawa klatki schodowej umożliwia zainstalowanie podnośnika, który wyniesie platfromę windy na odpowiednią wysokość jest to rozwiązanie bardzo wygodne i bezpieczne dla niepełnosprawnych.

Koszta windy a schodołazów

wozek dla niepelnosprawnychKoszta są często bardzo ważne w przypadku oceny możliwości zamontowania urządzeń do likwidacji barier architektonicznych. Ocena budżetu jaki przenaczyć można na dostosowanie obiektu dla niepełnosprawnych daje nam duże wyobrażenie na temat rozwiązania jakie możemy zastosować. Winda schodowa pionowa nie należy do najtańszych rozwiązań. Jej koszta przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych i mimo dużego dofinansowania na jakie możemy liczyć przy budowie windy dla niepełnosprawnych to jednak “z pustego Salomon nie naleje”. Tańszym rozwiązaniem są windy przyschodowe które mają konstrukcję platformy – instalowana na prowadnicy wmurowanej w ścianę klatki schodowej. Jednym z tańszych rozwiązań będą schodołazy. Tutaj koszta mogą zamknąć się w granicach 10tys. zł. To kwota do której zwykle zaczynają się koszta platformy schodowej.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.