Ile kosztuje instalacja windy

W praktyce osób zajmujących się projektowaniem, oraz wdrażaniem instalacji dźwigowych w istniejących budynkach, często pada pytanie o opłacalność inwestycji w windę stacjonarną. Często aby taka instalacja mogła być w ogóle zrealizowana budynek musi spełnić pewne podstawowe wymagania. Sprawdziliśmy kilka informacji o które często pytają osoby zainteresowane zakupem windy dla niepełnosprawnych.
Winda osobowa kabinowa to przydatne urządzenie w każdym obiekcie posiadającym więcej niż 1 kondygnacje. Pamiętajmy, że winda jest przydatna nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale również dla osób poruszających się o kulach, czy matek z dziećmi w wózkach. Pokonanie kilku kondygnacji jest w tym przypadku nie tyle uciążliwe, co przede wszystkim niebezpieczne.

Sam proces przygotowania instalacji windy przeprowadzany jest przez projektantów budowlanych z odpowiednimi uprawnieniami. To oni na podstawie planów budynków oraz warunków faktycznych oceniają możliwość instalacji windy, jej koszta, przeprojektowują budynek i uzyskują niezbędne zgody w urzędach.

windaChcąc uzyskać zgodę na instalację windy dla niepełnosprawnych należy mieć na uwadze, że uznawane jest to jako przebudowa i nie wystarczy w tym przypadku jedynie zgłoszenie robót w Starostwie Powiatowym. Wśród dokumentów wymaganych przy budowie windy będzie pozwolenie na budowę, a więc zgoda właściciela nieruchomości i terenu i przydział mocy wydany przez zakład energetyczny.
Na głowie projektanta będzie również skonsultowanie się z firmami dźwigowymi, które zajmują się instalacją takich urządzeń. W zależności od parametrów i warunków w jakich widna ma być wykonana uzyska kosztorysy.

Dopiero po przeprowadzonej odpowiednio procedurze urzędniczej i przygotowanym oraz zatwierdzonym projekcie i kosztorysie firmy budowlane i dźwigowe przystępują do montowania dźwigów windy.

Koszt zamontowania windy dla niepełnosprawnych oraz mieszkańców dla niskich budynków zaczyna się od kwoty 140 tys złotych. Kwota ta jest dość pokaźna i zapewne takie rozwiązanie, a szczególnie cena będzie wywoływać kontrowersje. Znajdą się mieszkańcy, którzy będą blokować inwestycje nie chcąc współuczestniczyć w kosztach.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.