Windy dla niepełnosprawnych w obiektach publicznych i prywatnych

Parametry wind dla osób niepełnosprawnych określa norma EN81-70. Zawiera ona informacje jakie wymogi powinien spełniać dźwig aby być dostępny dla wszystkich użytkowników.

Określa m.in. minimalne wymiary windy, wymiary windy osobowej oraz elementy wyposażenia ułatwiające dostęp do windy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź korzystających z narzędzi ułatwiających poruszanie się.

Windy dla niepełnosprawnych powinny charakteryzować się następującymi parametrami:

  • jeśli w kabinie mieści się jedna osoba na wózku inwalidzkim to udźwig kabiny wynosi 450 kg, jej wymiary 1000×1250mm, a szerokość wejścia to 800mm,
  • jeśli w kabinie mieści się jedna osoba na wózku inwalidzkim oraz jedna osoba towarzysząca, to udźwig kabiny wynosi 630 kg, jej wymiary 1100×1400, a szerokość wejścia to 900mm,
  • jeśli w kabinie mieści się jeden pasażer na wózku inwalidzkim oraz kilku innych pasażerów, to wymiary kabiny powinny umożliwiać obrót wózka inwalidzkiego wewnątrz kabiny, to udźwig kabiny wynosi 1275kg, jej wymiary to 2000×1400mm, a szerokość wejścia 1100mm.

W windzie dla niepełnosprawnych powinna znaleźć się specjalna kurtyna świetlna zapobiegająca przypadkowemu zamknięciu się drzwi. Komunikaty winda w budynkugłosowe w kabinie z kolei ułatwiają korzystanie z dźwigu osobom niewidomym. Na ścianie przeciwległej do panelu dyspozycji powinna znaleźć się poręcz, a na ścianie tylnej lub bocznej również lustro.

W budynkach, w których znajdują się dźwigi wszyscy użytkownicy powinni mieć zapewniony dojazd do nich z poziomu terenu. Muszą one docierać we wszystkie części użytkowe. Kabina powinna mieć wymiary co najmniej 1100×1400mm. Pomiędzy drzwiami przystankowymi, a przeciwległą ścianą musi być odległość nie mniejsza niż 1,6m. Osoby niepełnosprawne muszą mieć bowiem możliwość pełnego manewrowania. Zewnętrzny panel sterujący powinien zaś znaleźć się na wysokości 0,8-1,2m nad poziomem posadzki, podobnie zresztą jak wewnętrzny panel sterujący. Dla osób niewidomych wskazana jest z kolei sygnalizacja głosowa.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentowanie wyłączone.