Niepełnosprawność zawsze powoduje pewnego rodzaju ograniczenia. Z jednej strony osoba nią dotknięta doświadcza trudności w codziennym funkcjonowaniu i nie może być w pełni samodzielna, często potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach, z drugiej strony opiekującym się nią osobom również może być w pewnych okolicznościach ciężko. Nieocenioną pomocą dla obu jest podnośnik dla niepełnosprawnych. Pod tą nazwą kryje się wiele różnych urządzeń, sprawdzających się w różnych sytuacjach.
Podnośniki pomagające pokonać schody
Schody to jedna z największych przeszkód i najpoważniejsza bariera architektoniczna, jaką spotykają na co dzień osoby niepełnosprawne. Niezależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, zawsze będą one sprawiały trudność, jeśli nie będzie dla niej żadnej alternatywy. W wielu sytuacjach, zwłaszcza jeśli chodzi o schody, które prowadzą do wejść do budynków, najlepszym do wdrożenia rozwiązaniem jest właśnie podnośnik dla niepełnosprawnych czyli poruszająca się w linii pionowej platforma, na którą niepełnosprawny może samodzielnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Oczywiście mogą skorzystać z niej także osoby o lżejszym stopniu niepełnosprawności, a także osoby z dzieckiem w wózku.
Podnośniki sufitowe, kąpielowe i inne
Inną grupę urządzeń, które również są określane jako podnośniki, są te, które stosuje się we wnętrzach pomieszczeń i pomagają opiekunom w codziennej pielęgnacji osoby niepełnosprawnej. Są to podnośniki, które umożliwiają podniesienie chorego z łóżka i przeniesienie go np. na wózek inwalidzki, bądź też podnośniki, które ułatwiają kąpiel osoby niepełnosprawnej. Wiele z takich podnośników to podnośniki jezdne – wówczas nie potrzebujemy wózka inwalidzkiego, możemy w sposób bezpieczny i wygodny przewieźć niepełnosprawnego z jednego pomieszczenia do drugiego bezpośrednio korzystając z podnośnika. Takie podnośniki dla niepełnosprawnych są na szeroką skalę stosowane w szpitalach i hospicjach, ale coraz częściej pojawiają się także w domach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. Choć sprzęt tego rodzaju kosztuje niemało, można próbować go wynająć bądź kupić używany, co pozwoli znacznie obniżyć koszty. Warto wiedzieć również o tym, że na podnośnik dla niepełnosprawnych można uzyskać dofinansowanie – ubiegać o nie można się poprzez właściwy dla miejsca zamieszkania ośrodek pomocy społecznej, a fundusze przekazuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto skorzystać z takiej opcji, jeśli tylko możemy dzięki temu pokonać choćby część spotykających nas i utrudniających nam codzienne funkcjonowanie barier architektonicznych.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon Facebook Twitter del.icio.us Google Yahoo! Reddit